ثبت برند یا علامت تجاری

علامت تجاری یک کلمه، نماد یا عبارتی است که برای شناسایی محصول تولید کننده یا فروشنده خاص استفاده می‌شود و آن‌ها را از محصولات دیگری تشخیص می‌دهد. برای مثال، لوگو و علامت تجاری “نایک”، کفش های ساخته شده ی توسط نایک را از کفش های ساخته شده توسط شرکت های دیگر شناسایی می‌کند. زمانی که این علائم برای شناسایی سرویس ها استفاده می‌شود ( نه به عنوان محصولات)، علامت های خدمات نامیده می‌شوند، هر چند آنها به طور کلی همان علائم تجاری را تحت پوشش قرار می‌دهند.حفاظت از برند و علامت تجاری

در برخی موارد، حفاظت از ثبت برند می‌تواند به فراتر از کلمات، نمادها و عبارات گسترش یابد تا جنبه های دیگری از محصول مانند رنگ آن یا بسته بندی آن را شامل شود.

به عنوان مثال، رنگ صورتی از عایق پشم شیشه یا شکل منحصر به فرد بطری کوکاکولا ممکن است به عنوان ویژگی های شناسایی خدمت یاد شود. این ویژگی ها به طور کلی تحت عنوان “لباس تجاری” قرار می‌گیرند با این وجود، چنین ویژگی هایی محافظت نخواهند شد.

زیرا شرکت های رقیب هر نوع مزیت عملکردی و رقابتی را ارائه می‌دهند. بنابراین، برای مثال: سازنده نمی‌تواند استفاده از یک شکل بطری منحصر به فرد خاص را قفل کند، حتی اگر این شکل برخی از ویژگی های عملکردی را فراهم کند.

برند ها باعث می‌شوند که مصرف کنندگان سریعا منبع خوبی را شناسایی کنند. مثلا مصرف کننده به جای اینکه در همه کالا ها بگردد تا محصول مورد نظر خود را پیدا کند می‌تواند برند محبوب را دنبال و نیازش را برطرف کند. ثبت برند نیز باعث می شود تولید کنندگان انگیزه ای برای سرمایه گذاری در کیفیت کالاهای خود داشته باشند. اگر یک مصرف کننده مثلا از کوکاکولا استفاده می‌کند می تواند براحتی کمبود کیفیت را پیدا کند. قانون ثبت برند و ثبت علامت تجاری با تنظیم و استفاده مناسب از علامت های تجاری، این اهداف را به پیش می‌برد.


مـزایای ثبت برند و علامت تجاری

مالک یا مالکین یک شرکت، با ثبت برند یا علامت تجاری شرکت خود، نسبت به آن حق انحصاری دارند. در واقع نشان شرکت و مؤسسین آن می باشد. از مهم ترین مزایای ثبت برند برای شرکت ها می توان موارد زیر را ذکر نمود.

علامت تجاری و واگذاری آن به سایر شرکت ها، منبع درآمدی جدید برای شرکت خواهد بود.

علامت تجاری ، معرف رسمی و اختصاری یک شرکت محسوب می گردد.

علامت تجاری سبب تسریع و تسهیل بازاریابی می گردد.

علامت تجاری سبب کاهش هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می شود.

علامت تجاری سبب کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا یا خدمات می گردد.

علامت تجاری سبب اعطای نمایندگی به شرکت می شود.

علامت تجاری باعث متفاوت بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت، نسبت به سایر شرکت ها می گردد.


مزیت های روش های غیر حضوری ثبت برند و علامت تجاری

         هزینه رفت و آمد ندارد.                  

روند کار اصولی تر و سریع تر پیش می رود

                زمان بر نیست.                            

با دریافت کد رهگیری، در جریان روند و پیشرفت کار قرار می گیرید.

فرآیند کار به دور از مسائل بروکراسی اداری صورت می گیرد.


مدارک

حقیقی

کپی شناسنامه

کارت ملی

کپی کارت بازرگانی

در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد

کپی مجوز فعالیت

جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی

مدارک

حقوقی

کپی شناسنامه

کپی کارت ملی

کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت

از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد

کپی مجوز فعالیت

جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی


کارت بازرگانی

در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد

Top