جواز تاسیس

جواز تاسیس مجوزی است که تمامی افراد اعم از حقیقی و حقوقی برای اینکه فعالیت رسمی و قانونی در تجارت  و اقتصاد کشور داشته باشند دریافت می کنند. جواز تاسیس برای اشخاص حقوقی متناسب با موضوع فعالیت شرکت انها صادر می شود.

معمولا زمانی برای این جواز تاسیس افراد حقیقی و حقوقی اقدام می کنند که به دنبال راه اندازی یک واحد تولیدی و یا یک کارگاه صنعتی باشند. به همین دلیل می توان گفت اولین و مهم ترین قدم برای راه اندازی یک تولیدی و یک کارگاه جواز تاسیس است. معمولا جواز تاسیس برای افراد حقیقی زمانی صادر می شود که یک شخص به دنبال ایجاد یک کارگاه تولیدی است و این جواز تاسیس زمانی حقوقی صادر می شود که شخص درخواست کننده یک شرکت تجاری باشد. ضمن اینکه شما برای اینکه بتوانید در شهرک های صنعتی اقدام به خرید یک قطعه زمین و راه اندازی کارگاه و یا تولیدی خود در  این شهرک بکنید نیاز به این جواز خواهید داشت.

جواز تاسیس پس از درخواست و در زمان صدور تا یک سال اعتبار دارد. پس از پایان این دوره باید متقاضی برای تمدید این جواز اگر نیاز به ادامه فعالیت دارد اقدام کند در غیر اینصورت جواز باطل خواهد شد. شرط تمدید جواز تاسیس پیشرفت در تاسیس و یا تولید می باشد. در شرایطی نیز چنانچه صاحب جواز تاسیس خواهان انتقال زمین و یا واحد تولیدی خود باشد می تواند جواز تاسیس را هم به همراه ان به غیر انتقال دهد.

مرجع صدور جواز تاسیس هر یک از وزارت خانه های صنعت و معدن و تجارت، وزارت کار و تعاون و یا وزارت کشاورزی و در برخی از شرایط وزارت بهداشت می باشند.


چرا باید جواز تاسیس دریافت کرد؟

دریافت جواز تاسیس در درجه اول یک الزام برای افرادی است که خواهان انجام امور تولیدی و صنعتی در کشور می باشند. اما از دیدگاه مزیتی هم می توان این موضوع را بررسی کرد. دریافت جواز تاسیس منافعی را برای صاحب جواز به دنبال دارد .

اولین مزیت دریافت جواز تاسیس امکان خرید زمین در شهرک های صنعتی با شرایط مناسب می باشد. ضمن اینکه برای خرید این زمین ها می توانید با ارائه جواز تاسیس ۳۰ درصد نقد و مابقی یعنی ۷۰ درصد باقی مانده را بصورت وام بدون بهره از وزارت صنایع اقدام نمایید. این نوع وام با بازپرداخت ۳۶ ماهه و هر سه ماه یک بار می باشد و درضمن سود صفر درصد دارد.

با دریافت جواز تاسیس می توانید در انواع نمایشگاه های داخلی و خارجی حضور به هم رسانید

جواز تاسیس باعث می شود طرح توجیهی که آماده نموده اید و توسط کارشناسان تایید شده همواره در دسترس شما برای  جذب سرمایه گذار باشد.

به غیر از وام وزارت صنایع با ارائه جواز تاسیس می توانید وام ها و تسهیلاتی دیگری را هم دریافت نمایید که یک تا دو سال تنفس خواهد داشت.


دریافت جواز تاسیس چه شرایطی نیاز دارد ؟

برای دریافت جواز تاسیس باید اقداماتی همچون دریافت عدم سوء پیشینه،  نداشتن اعتیاد به مواد مخدر ، اخذ مجوز از شهرداری، اخذ جواز از دارایی، دریافت تاییدیه های شخصی و مکانی از اداره نظارت بر اماکن عمومی و ... خواهید داشت.

ضمنا متقاضیان دریافت جواز تاسیس باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشند و کاملا تبعه ایران باشند. ضمن اینکه ارائه کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم برای آقایان الزامی است. جواز تاسیس برای افرادی که از سلامت عقلی و روانی و فکری برخوردار باشند محدودیتی ندارد و هر فرد می تواند با داشتن شرایط  فوق و یک طرح توجیهی مناسب برای دریافت این جواز اقدام نماید.


برای دریافت جواز تاسیس توجه به شرایط زیر از اهمیت زیادی برخوردار است

مدت زمان صدور جواز تاسیس از زمان ثبت نام حدودا ۲ هفته می باشد

جواز تاسیس برای افراد حقیقی و حقوقی با یک شکل و شمایل صادر می شود و تفاوت ظاهری خاصی ندارند اما برای دریافت وام های سنگین بالای یک میلیارد تومان باید بصورت حقوقی جواز تاسیس دریافت شود.

معرفی نامه برای خرید زمینی در شهرک صنعتی مورد نظر که باید در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر باشد پس از صدور جواز تاسیس امکان پذیر می باشد.

پروانه بهره برداری واحد های تولیدی و صنعتی پس از صدور جواز تاسیس و با ارائه این مجوز می باشد


مدارک

اشخاص حقیقی

کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی

کارت پایان خدمت و یا معافیت

آدرس، شماره تماس و کد پستی متقاضی

لیست کالاهای درخواستی برای تولیدمدارک

اشخاص حقوقی

کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل

کارت پایان خدمت و یا معافیت مدیر عامل

آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت

لیست کالاهای مورد نیاز برای تولید


لیست شهرک های صنعتی مورد نظر

ارائه موضوع شرکت که باید با موضوع  تولیدی همراه باشدTop