شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن در موقع تأسیس منحصراً بوسیله مؤسسین تأمین می‌گردد. مدیر شرکت سهامی خاص نمی تواند خارج از سیستم سرمایه گذاران باشد. شرکت سهامی خاص نوعی شرکت سهامی محصوب می شود که سهام آن قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نمی باشد ولی توسط مردم به راحتی قابل داد و ستد است. هنگام تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه آن در موقع تأسیس شرکت توسط مؤسسان تأمین و بخشی دیگر از سرمایه در بانک سپرده‌گذاری شده باشد. در شرکت‌های سهامی خاص، همانند شرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه صرف نمایند. تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت با حداقل سه نفر سهامدار قابل تاسیس است و سهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند، همچنین در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی می‌باشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت وجود ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاماً ۳۵٪ مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گردد و ۶۵٪ در تعهد مابقی ظرف ۵ سال عودت گردد.

موسسه ثبتی حقوقی ارمغان افتخار دارد با سالها تجربه موفق، به همراه کارشناسان و وکلای با تجربه امور ثبتی شما را در کمترین زمان ممکن میسر سازد.


ویژگی های شرکت سهامی خاص

در شرکت سهامی خاص، به استناد ماده ۳ ل. ا. ق. ت باید تعداد شرکاء حداقل ۳ نفر باشند. 

حداقل تعداد مدیران ( هیئت مدیره) سه نفر می باشد. 

مسئولیت سهامداران در این شرکت مانند مسئولیت شرکاء شرکت بامسئولیت محدود است. یعنی فقط به میزان سهامشان مسئول تادیه دیون شرکت اند، نه بیشتر. 

برخلاف دیگر شرکت ها، برای تاسیس آن حداقل سرمایه تعیین نشده است و آن یک میلیون ریال است.

سرمایه شرکت منحصراَ توسط خود موسسین تامین می شود و حق صدور اعلامیه پذیره نویسی را ندارند .

سرمایه باید شامل اوراق سهام باشد. 

شیوه های اداره آن کامل است و مقررات قابل توجهی راجع به نحوه اداره و شیوه مدیریت و اخذ تصمیم نسبت بدان وضع شده است. از همین رو این قالب برای تشکیل شرکتی با تعداد قابل توجهی از شرکاء مناسب است. 

در تصمیم گیری برای اداره این شرکت، رای اکثریت ملاک است و منظور از اکثریت نیز اکثریت سرمایه است، یعنی عده ای از شرکاء که بیش از نصف سرمایه شرکت را دارا باشند ، ولو آنکه از لحاظ عددی این شرکاء در اکثریت نباشند. بنابراین شیوه اخذ تصمیم در این شرکت ساده و سریع است. 

نقل و انتقال سهام در آن نسبت به شرکت هایی مانند تضامنی و نسبی آسانتر است، اما همچنان ممکن است با موانعی روبرو باشد، چرا که ممکن است منوط به رضایت مدیران شرکت یا مجامع عمومی گردد. 

در اسم شرکت های سهامی خاص، عبارت " شرکت سهامی خاص" بلافاصله قبل یا بلافاصله بعد از نام اصلی شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود. 

مبلغ اسمی هر سهم در شرکت سهامی خاص محدود نیست. 

سهام شرکت سهامی خاص قابل عرضه در بورس نیست. 

انتقال سهام در این شرکت ها، مشروط به موافقت سایر شرکاء می باشد. 

در شرکت های سهامی خاص، اوراق قرضه منتشر نمی شود. 

انتقال سهام در این شرکت ها، مشروط به موافقت سایر شرکاء می باشد. 

در شرکت های سهامی خاص، اوراق قرضه منتشر نمی شود. 


مدارک

کپی شناسنامه وکارت ملی سهامداران وبازرسین

گواهی عدم سوءپیشینه مدیران و بازرسین

امضاء اظهارنامه و اساسنامه

گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵٪ از کل سرمایه شرکت

Top